O autorze
Dziś estetyka i mitologie komiksowe są nierozerwalnym elementem popkultury. W kinie komiksowi superbohaterowie zastąpili przecież herosów z greckich mitów czy Dzikiego Zachodu. Komiks jako medium i jego charakterystyczne elementy, jak dymki, są tak silnie zakorzenione we współczesnosci, że czasem umyka kontekst źródła. Lubię je tropić. O tym przede wszystkim będę pisać na tym blogu. Inne moje teksty o komiksach można przeczytać w serwisie Aleja Komiksu (alejakomiksu.com), w którym pełnię funkcję redaktora naczelnego, a także w „Aktiviście” i „culture.pl”, gdzie piszę (głównie) recenzje.

10 najlepszych okładek komiksowych 2014 roku

Nie po okładce go poznacie, ale po okładce kupicie. Dlatego wybrałem 10 najlepszych okładek komiksów wydanych w Polsce w 2014 roku. To pierwsza część podsumowania komiksowego roku.

Na Alei zrobiliśmy redakcyjne top10 okładek i do tego podsumowania załapała się tylko jedna moja okładka. Poniżej moje zestawienie. Przypominam, że to najlepsze okładki, a nie komiksy - na nie przyjdzie czas (doczytuję, ale widzę już metę). Krótki komentarz ma uzasadniać mój wybór.

10. Wyspa kamieni

Jest tajemniczy las. Jest ekipa. Jest wyprawa. Będzie przygoda!

9. Opowieści niestworzone #2: Usta pełne śmierci

Bardzo feministyczny przekaz. Zniewolona kobieta jest martwa. Choć cycki ma całkiem spoko.

8. Prophecy #03

Te maski kryją bohaterów czy przestępców? Twarze pod nimi są pewne siebie czy przestraszone?

7. Kroniki jerozolimskie

A co on tam rysuje? I po której stronie muru jest?

6. Jan Hardy #03: Woj-TECH

Baribal w Powstaniu Warszawskim? Nie. Niedźwiedź Wojtek służył u Andersa i nosił pociski. Jakub Kijuc zrobił z niego Żołnierza Wyklętego. Napisałbym więcej, ale muszę zrobić unik, bo miś szarżuje na mnie…

5. Zabójca #05: Śmierć w duszy

Po której stronie pistoletu wolałbyś być?

4. Space-Cats: The Beginning

Nie lubię kotów. Są złe. Dobrze, że ktoś wystrzelił je w kosmos. Pamiętajcie: bezoar pod drzwiami, to znak inwazji!

3. Qrczango Bizarro World #1

Glista z proletariatu ma za sobą ciężką noc albo cały tydzień. A nie, przepraszam, to Niebezpieczny Kurczak po festiwalu we Wrocławiu (taki żart środowiskowy). W tych oczach jest prawda o świecie. Bo widzicie to spojrzenie? Prawda?


2. Wilq #20: Syfon i papierosy

„Wygląda mi to na Magnum kaliber 44. A Gondor ma zawsze szczęście. Nie zaryzykuję, bo imię jego jest Wilq...” Tako rzekłem na Alei i zdania nie zmieniłem.

1. Batman #03: Śmierć rodziny

Plastikowa, przezroczysta obwoluta na twardej oprawie. Można ją zdjąć jak maskę. Masakra. Pomijam nawet, że świetnie pasuje do treści komiksu. To jest okładka pierwszego wydania, które się już wyczerpało.

O polskim komiksie w 20-14 roku napisałem też dla culture.pl - sprawdźcie!
Trwa ładowanie komentarzy...